Úvod > Ze života školy > Akce školy > Učíme je učit se

Učíme je učit se

Naše škola uskutečnila ve čtvrtek 14. listopadu 2019 první přednášku ze série připravovaných seminářů pro rodiče i širokou veřejnost na téma „Učíme je učit se“. Kulturní centrum sice „nepraskalo ve švech“, ale zato tam byla skvělá atmosféra a místo si tam našli jen ti, kteří měli o téma zájem. Přednášela Mgr. Podlahová ze společnosti MP – EDUCATION, která se věnuje preventivním programům nejrůznějšího druhu.Na tomto formátu nelze probrat všechny body programu, ale jen namátkou mohu připomenout, že na učení je důležité mít stálé místo, mělo by být příjemné a světlé, na stole by měl být vždy pořádek, aby dítě nebylo rozptylováno.

Věděli jste, že do krátkodobé paměti můžete uložit jen 5-7 krátkých informací? Je to malé číslo, z tohoto důvodu bychom se měli naučit využívat dlouhodobou paměť, která má téměř nekonečnou kapacitu. Ale ta potřebuje, abychom si látku opakovali a upevňovali. Na internetu si vyhledejte, jak funguje křivka zapomínání, a pochopíte, proč dítě ve škole něco neumí, když se to doma určitě naučilo. Myšlenkové mapy vymyslel Brit Tony Buzan. Jedná se o skvělý nástroj pro uspořádání myšlenek, pomáhají nám látku hlouběji pochopit. Díky myšlenkovým mapám jsme schopni vidět souvislosti a navíc jsou skvěle zapamatovatelné, jelikož na podobných principech fungují naše mozky.

Než se děti začnou učit, upozorněte všechny v nejbližším okolí, že potřebují klid. Pro děti je těžké se soustředit, když slyší hlasitou hudbu nebo puštěnou televizi.Mobily narušují pozornost našich dětí nejvíce, neustále je nutí si něco prohlížet, lajkovat fotky svých kamarádů atd. Telefon ideálně odložte někam daleko mimo zorné pole, aby je nepokoušel.

… Tak to bylo pár střípků, které jsou důležité pro učení. Na závěr bych ráda dodala, jak už bylo řečeno, že v sérii přednášek pro rodiče budeme pokračovat, a doufejme, že si každý najde téma, které ho osloví.

Mgr. Jiřina Tylová

seminar.jpg