Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Akce školy > Dějepisné exkurze

Dějepisné exkurzeKoncem září a v průběhu října proběhla první, podzimní část dějepisných exkurzí se žáky II. stupně. Naši šesťáci se seznamovali s historií v pokladnici říšských korunovačních klenotů, na hradě Karlštejn. Prošli jsme obytné a reprezentační místnosti hradu a žáci vyplňovali pracovní listy, které se netýkaly pouze hradu a jeho zakladatele Karla IV., ale také obecně dějin. Vítězové exkurzní soutěže, tedy ti kteří správně vyplnili pracovní listy, získali sladké odměny.

Se sedmáky jsme navštívili dva středověké hrady. Nejprve nedaleký hrad kostomlatský, na který jsme ze stejnojmenné obce vyšli prudkým svahem během východu Slunce a rozpouštění podzimní mlhy. Zpočátku se tedy jednalo i o exkurzi tělovýchovnou. Z hradní věže se nám naskytl pohled na zamlženou „rodnou“ Mosteckou pánev a v dálce se z mlhy vynořujícím Osekem. Následoval přesun pod hrad Házmburk nad obcí Klapý. Dvouvěžový Házmburk vypadá z dálky mnohem impozantněji než Kostomlaty, ale zdání klame. Výstup na Házmburk byl snazší, možná i díky kostomlatské rozcvičce a výhledy do krajiny již prosluněného Českého středohoří a Dolnooharské tabule byly dechberoucí. Žáci si celý hrad „prolezli“ a navštívili i Bílou věž, ze které byly výhledy mezi cimbuřím ještě krásnější.

Osmáci navštívili zrenovované Národní Muzeum v Praze. Muzeum ještě není zcela vybavené, nicméně slavná velryba nás všechny ihned přitáhla. V muzeu jsme v rámci volné prohlídky zhlédli busty českých velikánů. Měli jsme taktéž možnost nahlédnout do Komenského díla Orbis Pictus. Ve výstavních prostorech v přízemí jsme se seznámili s činností a osudy československých západních letců z druhé světové války. Z muzea jsme šli kolem místa upálení Jana Palacha a před pomníkem sv. Václava na Václavském náměstí jsme si připomněli události, které se zde odehrály před 30 lety a odnesly z naší země komunistickou totalitu.

S deváťáky jsme si připomněli naopak nacistickou totalitu v Malé pevnosti, v muzeu ghetta a Magdeburských kasárnách v Terezíně. Právě na podzim působí terezínská pevnost mnohem tísnivěji a na člověka zde doléhají všechny chmury a nepříjemné pocity z dob hrubého potlačování lidských práv německými nacisty

dejepis_1_1.jpg