Úvod > Ze života školy > Akce školy > Dějepisná exkurze do Kostomlat a na Házmburk

Dějepisná exkurze do Kostomlat a na Házmburk

Zřejmě poslední krásný zářijový den provázel naši exkurzi na zříceniny středověkých hradů Kostomlaty a Házmburk. Exkurze pro žáky 7. ročníku byla koncipována nejen jako historicko-poznávací, ale také jako kondiční! Nejprve jsme navštívili hrad kostomlatský, kde se žáci seznámili s hradní fortifikací, tj. opevněním, dověděli se, že jádrem hradu byl palác, etc.

Bohužel, hradní věž a občerstvení bylo uzavřeno, takže si žáci nemohli zakoupit suvenýry a „mňamky.“ Následně jsme Českým středohořím projeli k hradu Házmburk. Výstup se zdál náročnější, ale díky chladnějšímu počasí nebyl. Zde již byl otevřen kiosek a nic nestálo v cestě některým žákům zkrmit „mňamky“ v podobě pytlíku plného zdravých lupínků. Na vrcholu jsme si ukázali stavební paralelu mezi hrady Házmburkem a oseckým Rýzmburkem, tj. systém dolní, kruhové, obranné věže a horní, čtvercové věže obytné. Žákům jsem pověděl „story“ o souvislosti gotické módy a zabití bleskem. V tu chvíli se k nám od Loun přibližoval tmavý oblak, věštící déšť po třítýdenním suchu! Ještě jsme stihli navštívit obytnou, tzv. Bílou věž a déšť nás zastihl cestou dolů. Nejsme však z cukru, takže jsme došli zdrávi na parkoviště skrz vinice. Myslím si, že exkurze na oba hrady byla příjemným zážitkem a vytržením z dnešního covidového stereotypu, kdy se vídáme pouze v rouškách a nevíme, které omezení na nás dopadne další den.

stredovek_3.jpg