Úvod > Ze života školy > Akce školy > Sametová revoluce

Sametová revoluce

Základní škola Osek se zapojila do projektu Příběhy bezpráví, který je věnován 30. výročí pádu železné opony. Žáci se v průběhu několika dní seznámili se 17. listopadem 1989, s událostmi před ním a po něm. Přenesli se o několik desítek let zpět, kde to všechno začalo. Položením květin a zpěvem neoficiální studentské hymny Gaudeamus igitur uctili památku Jana Opletala, který byl roku 1939 smrtelně zraněn při demonstraci proti německým okupantům. Vzpomněli na výročí uzavření vysokých škol nacisty, ale také na přihlášení se k ideálům svobod a pravdy.

Formou aktivit žáci mohli nahlédnout, jak vypadal život před 30 lety. Tématu 17. listopadu se věnovali napříč předměty. V dějepise zhlédli dobový film, o výtvarnou výchovu se podíleli na výzdobě školy, vyráběli plakáty, transparenty s hesly, v hudební výchově zazněly písně z 80. let. Žáci měli možnost se přenést do roku 1989 a zahrát online hru, zhlédnout záznam spartakiády, novoroční projev prezidenta Václava Havla, zkusit si navrhnout nákupní seznam za stokorunu, podepsat petici: Několik vět, vystát frontu na pomeranče a toaletní papír, vypracovat pracovní list zaměřený na stěžejní informace, které byly skryty na výstavních panelech. Projekt vyvrcholil 12. listopadu besedou s projekcí fotografií. Našim milým hostem byl fotograf, pan Miroslav Rada. Promítl nám tematické fotografie, které doplnil o komentář a zodpověděl veškeré dotazy. Dle kladných ohlasů žáků se nám podařilo významné události roku 1989 přiblížit.

samet_1.jpg