Úvod > Ze života školy > Akce školy > Lyžařský výcvik žáků 7. tříd

Lyžařský výcvik žáků 7. tříd

Lyžařský výcvik je součástí školního vzdělávacího programu Čtyřlístek už od začátku jeho platnosti a podle účasti žáků v posledních letech je oblíbenou aktivitou. Díky organizaci sjezdového výcviku s pobytem a běžeckého výcviku s denním dojížděním můžeme nabídnout dvě alternativy, které jsou odlišné nejen obsahově, ale i časově a ekonomicky, takže si z nich většina žáků (a rodičů) jednu vybere. I tak se občas najdou žáci, kteří se nechtějí lyžáku zúčastnit z důvodu pohodlnosti či obavy z neznámého.

Letos jsme podle zájmu žáků a finančních možností rodičů naplánovali na únor pětidenní pobyt v lyžařském středisku v Zadní Telnici, část žáků zvolila denní dojíždění na běžecké tratě na Nové Město. Volná místa pobytového zájezdu na Telnici doplnili s velkým zájmem žáci 8. ročníku.

Vzhledem k nepříznivým sněhovým podmínkám posledních let začíná být organizace lyžáku sázkou do loterie. Když objednáváte termín ubytování, nikdo nezaručí, že bude sníh. Stav sněhu se během ledna několikrát změnil a vývoj počasí před odjezdem nesliboval zrovna ideální lyžovačku. Běžecký výcvik jsme nakonec museli zrušit a na Telnici jsme vyrazili s tím, že budeme přinejhorším provozovat turistiku. Obětavé úsilí zaměstnanců Skiareálu Telnice nakonec umožnilo lyžařský výcvik uskutečnit. V pondělí 5. února zavezl autobus 30 žáků se třemi pedagogy do penzionu U Nováčků v Zadní Telnici.  Podle úrovně lyžařských dovedností jsme žáky rozdělili do 3 družstev, která se poctivě zdokonalovala v lyžování. I za omezených podmínek se téměř všichni za 5 dní výcviku zlepšili, největší pokrok byl patrný u družstva začátečníků, z nichž většina v pondělí stála na lyžích poprvé a ve čtvrtek dokázala část z nich sjet bezpečně i červenou sjezdovku.

Po večerech se žáci dozvěděli informace o bezpečném pohybu v horách, lyžařském vybavení, mazání lyží či zimních sportech. V jednom z večerů jsme se naučili i několik country tanců. O naši spokojenost se starali majitelé penzionu manželé Nových. Podle ohlasu u žáků se výcvik vydařil a všichni si ho užili bez vážnějšího zranění. Škrábancem to sem tam odnesly jen lyže. Děkuji tímto i svým kolegům za spolupráci a péči o žáky během výcviku.

Mgr. Luboš Čapek