Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Akce školy > Klára 3847

Klára 3847V pátek 26.1.2024 se deváté ročníky vypravily do Docela velkého divadla v Litvínově na představení „Klára 3847 aneb příliš mnoho hvězd“. Některým už samotný název napověděl, o čem příběh pojednává. Je to skutečný příběh mladé židovské dívky Kláry Brodyové, která byla vězněna v koncentračním táboře v Osvětimi a jako jediná z patnáctičlenné rodiny přežila útrapy transportu, selekci, mučení i pochod smrti. Divadelní představení bylo velmi pěkně zpracované a děti seděly a ani nedutaly. Zaujal je příběh a udivovaly se nad tím, že i v koncentračním táboře plném utrpení se lidé dokázali radovat. 

        K představení se pojí tři zajímavosti.

        Na začátku k nám promlouvala ze záznamu skutečná Klára Brodyová, provdaná Lavičková. Natočila totiž dokument se Stevenem Spilbergem pro washingtonské muzeum holokaustu a část jejího příběhu použil dokonce ve svém filmu Schindlerův seznam.

        Cestou z Osvětimi potkala svého manžela, za kterým se odstěhovala na sever Čech. Její manžel Václav Lavička pocházel z Hrdlovky u Duchcova. 

        Tou největší zajímavostí je, že Kláru hrála její skutečná vnučka Lenka Lavičková. Děkujeme jí za její sílu a skvělý herecký výkon.