Úvod > Ze života školy > Akce školy > Vlastivědné exkurze

Vlastivědné exkurze

Ve středu 16. listopadu jsme se vypravili se žáky 9. ročníku do Terezína. V pochmurném dni jsme si tak připomenuli tragické období této pevnosti v době nacistické nadvlády. Žákům byl podán výklad v širším kontextu. Terezínská historie neleží jen v době druhé světové války, jedná se o barokní pevnost postavenou za Josefa II. proti pruským a saským vpadům do Čech. Za připomínku stojí též kobka, v níž byl vězněn sarajevský atentátník Gavrilo Princip. Nicméně pachuť nacismu a xenofobie je v Terezíně přítomná dodnes. Žáci se tak konkrétně dotkli nepříjemné a bolestivé části evropské historie. Zajímavou spojitostí s dnešním válečným konfliktem na Ukrajině jsou nápisy z roku 1968, hlásající „Ivane, jdi domů“, či „Zde není kontrarevoluce“, které lemují bývalou hlavní silnici z Teplic do Prahy, procházející mezi terezínskými hradbami.

Naopak mnohem příjemnější dějepisnou exkurzi zažili žáci 8. ročníku v úterý 13. prosince. Navštívili jsme hlavní město a naším těžištěm bylo Národní muzeum. Žáci měli volnost pohybu a mohli prozkoumávat vše, co muzeum nabízí: kopuli s výhledem na střed města, ohromné přírodovědecké sbírky, průchod do budovy FS, a další expozice. Mrazivým Václavským náměstím jsme poté došli na pohádkové Staroměstské náměstí, kde jsme rozpoznávali jednotlivé umělecké slohy významných budov, a kde jsme se ohřáli u předražených stánků s různými pochutinami.