Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Akce školy > Projekt multikultura a svět

Projekt multikultura a světJak název letošního školního projektu napovídá, budeme s dětmi trajdat po světě a objevovat cizí kultury. Co na tom, že to bude putování, při němž nepřekročíme hranice ČR.

Žáci 6. a 7. ročníku se v rámci projektu vydali do Prahy do Náprstkova muzea, kde si jedni prohlédli expozici Austrálie a Oceánie a druzí se na skok podívali na Sibiř. Dnes už by vám dokázali povědět, kde se které místo nachází, jak vypadá jurta, z jakých materiálů si tamní obyvatelé nejčastěji zhotovovali oblečení, jak ho právali a co používali místo aviváže. Ti, kteří zkoumali život pod souhvězdím Jižního kříže, zase vědí, jak krásně dokážou tlačit zdejší podhlavníčky (jistě by své měkkoučké polštáře za nic tak nepohodlného nevyměnili), že bumerang dobře sloužil pro zábavu a lov kaloňů, že tradičními hřebínky byste se moc neučesali, ale nejeden jinoch by se jimi parádně ozdobil, jak se liší obřadní kopí od toho, které se používalo k lovu… Zkrátka se všichni dozvěděli spoustu drobností, o kterých neměli ani potuchy. Jako bonus si sedmáci odnesli pracovní list, do kterého si mohli poznamenat, jak to na té Sibiři chodí. A šesťáci? Ti si na výtvarné dílně vyzkoušeli tradiční techniku, kterou v Oceánii zdobili rozličné předměty.

Ptáte se, co žáci 8. a 9. ročníků? Ti se v rámci projektu a dějepisných exkurzí zabývají tematikou židovskou. Nezahálejí však ani ve školních lavicích, kde v hodinách zeměpisu pátrají po informacích týkajících se obyvatelstva na světě a lidských ras, v hodinách češtiny hovoří o vývoji jazyků a jazykových skupinách, v hodinách angličtiny čtou texty o různých koutech světa a také svátcích a zvyklostech, které se s nimi pojí. Jistě se vám vybaví např. Halloween, ale my už ledaccos víme i o americkém svátku Columbus Day a také o Indigenous Peoples‘ Day. Ačkoliv oba svátky připadají na druhé říjnové pondělí, v USA zřejmě nenajdete člověka, který by slavil oba tyto svátky. Že nevíte proč? My už ano!

Mnohé jsme již objevili, ale nepolevíme a budeme svět objevovat i nadále. V rámci občanské výchovy si posvítíme na světová náboženství, v literatuře se ještě mrkneme na texty z různých koutů světa a v časopise pro žáky učící se angličtině jistě najdeme spoustu zajímavých podnětů pro naše virtuální putování.

IMG-20211026-WA0000.jpg IMG-20211026-WA0001.jpg

multikultura-Praha-NM1.JPG multikultura-Praha-NM2[1].JPG

IMG-20211026-WA0005.jpg